Житній. Бароко. Органічне сміття


Warning: Undefined variable $saved_settings in /home/mapazmin/a3.kyiv.ua/blog/wp-content/plugins/advanced-gutenberg/incl/advanced-gutenberg-main.php on line 4683

Працюючи над встановленням компостеру на Житньому ринку, ми вирішили проаналізувати ставлення до сміття у різні епохи і його віддзеркалення у візуальному мистецтві. Це, своєю чергою, привело нас до ідеї використання барокового прийому – прикрашальництва. А саме: естетизувати органічне сміття й у такий спосіб зламати упередження людей щодо взаємодії з ним і підштовхнути до компостування — перетворення на добриво.

Культура Середньовіччя, переважно аграрна за типом виробництва, не знала упереджень щодо органічного сміття. Ним не нехтували і використовували як корм тваринам і добриво для землі й рослин. Найчастіше поруч із будинком виривали яму для відходів. Коли одну яму заповнювали, на іншому місці викопували іншу. До речі, саме ці сміттєві ями є «пращурами» сучасного компостера.

Але чим далі, тим більше сміття ставало «незручним». Від епохи до епохи темпи продукування сміття набирали обертів. Поряд з цим у масовій свідомості відходи викликали все більшу відразу – втрачався зв’язок із «природнім». Сміття відправлялося якнайдалі від людини.

Сьогодні мистецтво – одна з тих сфер, яка намагається осмислити цей розрив. Німецький художник Курт Швіттерс визначає роботу зі сміттям – не більше не менше – «новим завданням мистецтва». Затвердився напрям Recycle-Art (або Trash-Art чи Junk-Art), який воліє дати друге життя твердим побутовим відходам, перетворюючи їх на мистецькі твори. Але органіка здебільшого все ж залишається поза увагою.

І ось ми показуємо органіку у пишних барокових декораціях на Житньому ринку, у такий спосіб протиставляючи її «відру з непотребом». І говоримо: під іншим кутом зору бридке здатне стати прекрасним.

Інтерв’ю про проєкт:
https://bit.ua/2020/03/organic/

Кураторка: Настя Іщенко
Фотограф: Руслан Сингаєвський
Моделі: Оля Носко, Віталіна Гошовська, Олена Мельник