Як «Агенти змін» і «А+С Україна» транспортні вподобання дослідили


Warning: Undefined variable $saved_settings in /home/mapazmin/a3.kyiv.ua/blog/wp-content/plugins/advanced-gutenberg/incl/advanced-gutenberg-main.php on line 4683

У «цивілізованому» світі рішення стосовно міської мобільності ухвалюють на основі оцінки можливих сценаріїв. Можливі сценарії моделюють на основі даних за допомогою транспортної моделі міста (для Києва таку модель у 2015 році розробила компанія «А+С Україна»). Наразі «А+С Україна» розробляє інший варіант транспортної моделі Києва для одного з проєктів Світового Банку в Україні. За допомогою цієї моделі також перевірятимуть й ухвалюватимуть рішення. Щоб ухвалювати якісніші рішення, треба, щоб модель ставала якіснішою — якісніше відображала ситуацію в місті. Щоб модель ставала якіснішою, її треба вчити думати як містяни. Вчити модель треба за допомогою даних. А ці дані треба збирати.

У 2019 році шляхи «Агентів змін» і «А+С Україна» вчергове перетнулись. Цього разу на КАРЗ-12 — просторі для співпраці між урбаністичними організаціями. Спільно ми дослідили транспортні вподобання користувачів громадського та приватного транспорту. Результати цього дослідження використали для «навчання» транспортної моделі.

Історія про це дослідження може бути цікавою для вас, якщо:

 • ви шукаєте партнера-координатора дослідження («Агенти змін» можуть такими стати),
 • ви самі хочете скоординувати дослідження,
 • ви хочете дізнатись про підходи до роботи в «Агентах змін».

Задача

Одна з ключових потреб проєкту нової транспортної моделі — навчити розуміти її, чому користувачі обирають або не обирають певний вид громадського транспорту, щоб дістатись з точки А в точку Б. Для цього потрібно вирахувати показник «вартості часу» для різних груп людей. Для цього треба було зрозуміти як оцінюють свій час користувачі транспорту. Зрозуміти це можна за допомогою дослідження транспортних вподобань (stated preference survey). Нашою задачею було зібрати дані для «навчання» моделі за допомогою цього дослідження. Для того, щоб бути впевненими, що ми опитуємо релевантні групи, вирішили збирати дані в полях у людей перед або після досвіду користування транспортом.

Відповідно ми мали:

 • Опитати 1000 користувачів громадського транспорту стосовно їх транспортних вподобань.
 • Опитати 500 користувачів приватного транспорту (далі — автомобілістів) стосовно їх транспортних вподобань.

Стартові умови

Велика команда проєкту

Команда складалася з 3 груп. Координатори: Роман з «Агенти змін» (це я вам розповідаю цю історію) та Оксана з «А+С Україна», які мали скоординувати роботу всієї великої команди, адаптувати методологію до українських реалій та організувати дослідження. Консультанти з британської компанії «ITP», які були менторами цього дослідження та перевіряли узгодженість даних. Інтерв’юєри — 11 людей, які проводили опитування, і яких мені (Роману) треба було набрати в команду.

Методологія дослідження

Консультанти з Великої Британії надавали методологію дослідження. Оксана адаптовувала її до українського контексту та готувала інструментарій. Роман координував тестування методології інтерв’юєрами в полях. Перевіряли результати консультанти з Великої Британії. Такі операції вимагали часу, і ми були змушені тричі перенести старт основного дослідження. Ще одна складова, що залишалась невизначеною до початку роботи — тактика опитування автомобілістів: ми не мали жодного попереднього досвіду опитування автомобілістів після завершення поїздки.

Погодні умови

Через перенесення проєкт почався у кінці листопада: вже було зимно, часом йшли сніги та дощі. Це гальмувало роботу техніки, обмежувало час перебування інтерв’юєрів «у полі» та вносило корективи у робочий графік.

Підготовка дослідження

Відбір інтерв’юєрів

Я мав 2 тижні на відбір третьої групи великої команди — інтерв’юєрів. Ми зробили ставку на сарафанне радіо і, як показав досвід, не прогадали. Сарафанне радіо серед соціологів-магістрів спрацювало найкраще. Це люди, які вже мають досвід, шукають підробіток та їм цікаві прикладні та значущі проєкти. Значущість проєкту, влучне сарафанне радіо та «агентозмінівський» бренд допомогли залучити 11 класних та відповідальних людей. Проактивність цих 11 людей була вирішальним фактором, що ми впорались з усіма викликами.

Онбордінг онлайн

Як тільки відібрали перших інтерв’юєрів, ми створили чат для комунікації двох груп: координатори та інтерв’юєри. В чаті ще раз детально описали мету, механізм та процес дослідження. Такий чат дозволяв вже розбивати лід з командою, обговорювати питання та нюанси, і «онбордити» поступово всіх нововідібраних. Завчасно розпочата комунікація допомогла нам і надалі вільно та відкрито говорити про зміни та оновлення у проєкті, які виникали через методологічні особливості. Можливо, саме прозорість була одним з факторів того, що, не дивлячись на перенесення та зміни, вся команда інтерв’юєрів була з нами до кінця проєкту.

Кікофф оффлайн

Ми узгодили всі організаційні моменти і запланували «кікофф оффлайн» — тренінг з інтерв’юєрами. Підготували 11 наборів юного пластуна інтерв’юєра: планшет для опитування, рукавички для тицяння в сенсорні екрани, павербанки. Зібрали на тренінг всіх 11 інтерв’юєрів: провели інструктаж, протестували анкети, обговорили нагальні питання, розділили точки опитування і побажали нам успіху впоратися з усіма викликами — особливо з «ловлєю автомобілістів». Начебто нічого цікавого, але на кікоффі сталося зі мною 2 історії.

Пара рукавичок. Насправді, їх було 11.
Планшети. Насправді, їх було 11.

Пілотні дослідження

Підготовка до пілоту по автомобілістах

Звісно, ми почали з пілотних досліджень — пілотів. Пілоти — тестування методології полем. Ми хотіли зрозуміти адекватність анкети опитування і тактику опитування. Адекватність анкети: чи зрозумілі запитання та варіанти відповідей респондентам, чи вистачає часу дати всі відповіді та інші методологічні штуки, про які краще може розповісти Оксана.

Анкета для опитування автомобіліста

Тактика опитування — де, коли і як опитувати користувачів громадського транспорту та автомобілістів.

Оскільки ми мали дві групи: користувачі громадського транспорту та автомобілісти — відповідно мали пілоти по кожній групі. З громадським транспортом все було достатньо зрозуміло. Ми обрали три транспорті вузли та вийшли на зупинки. На зупинках з респондентами проблем майже не було. Вони або чекають на транспорт, або тільки з нього вийшли. Відповідно, мають час, щоб відповісти на питання.

З автомобілістами було складніше. До брейншторму гіпотез я підключив увесь відділ досліджень «Агентів змін». Деякі гіпотези ми відкинули одразу. Більшість таки перевірили полем. Інтерв’юєри були і на парковках, і на мийках, і на СТО, і у місцях хаотичного і щільного паркування. Результат — парковки біля великих торгових та офісних центрів спрацювали найкраще.

Брейншторм гіпотез

Після кожного пілоту ми синхронізувались з інтерв’юєрами у 2 етапи: повідомлення-рефлексія від інтерв’юєра в чат і спільна зустріч-рефлексія (онлайн). Інтерв’юєри дали свій детальний зворотний зв’язок про те, як люди відповідали, які складнощі виникали у людей, як можна покращити анкету, і поділились «інсайтами з полів» що говорили люди, де їх ефективніше опитувати. Увесь зворотний зв’язок ми збирали і Оксана обговорювала його з консультантами.

Після обробки і обговорення зворотного зв’язку Оксана з консультантами адаптувала анкети. З адаптованими анкетами ми вийшли на другий пілот по кожній групі користувачів, зібрали відповіді і надіслали методистам на перевірку. Перевірка дала позитивний результат, а значить ми готові до основного дослідження.

Основне дослідження

Узагальнено кожен день основного дослідження можна описати трьома словами: бріф, опитування, підсумки. Зранку я надсилав команді інтерв’юєрів бріф з типом користувача, графіком та точками опитування. Впродовж дня я і Оксана відповідали на питання інтерв’юєрів і вирішували незначні проблеми. В кінці дня ми підводили підсумки: рахували кількість анкет, виокремлювали інсайти, та визначали точки та графік опитування на наступний день.

Так пройшло 8 днів основного дослідження. Перед останнім днем ми перевірили з Оксаною віковий і статевий розподіл респондентів і, звісно що, виявили нестачу по одних групах, і перебір по інших групах. Не робіть так, перевіряйте прогрес протягом дослідження, а не в передостанній день. Останній день був справжнім полюванням на конкретних респондентів.

Квоти на останній день

Наші неймовірні інтерв’юєри зробили фінішний ривок і ми вчасно впорались з проєктом з більшою за необхідну кількістю опитувань.

Фінал

Висновки

Або 6 порад координатору:

 1. Залучай ініціативних та «commited» людей.
  • Опиши профайл інтерв’юєра — наприклад за допомогою перевірочного списку.
  • Підготуй список базових питань, які треба уточнити про кандидата.
  • Запусти сарафанне радіо.
  • Відбери потрібних.
 2. Починай комунікувати детально і прозоро якнайраніше.
 3. Тестуй методологію швидше і більше.
 4. Адаптовуй план на основі результатів швидше і регулярніше.
 5. Піклуйся про людей.
  • Подумай над потребами команди.
  • Забезпеч ці потреби.
 6. Аналізуй ризики та формуй план дій у кризових ситуаціях.

Подяки

Дякую Оксані й «А+С Україна» за таке круте партнерство.

Дякую команді інтерв’юєрів за ваш «commitment» і зворотний зв’язок.

Дякую кожному респонденту і кожній респондентці за те, що взяли участь в опитуванні.

Бонус

Цитати, які запам’ятались нашим інтерв’юєрам найбільше:

«Зайчик, ну все равно же ничего не поменяется»

«Общественный транспорт — это такая мерзость»

«В машине мне хотя бы никто в спину не дышит»

«Метро на Троещину сделайте, а не опрос»

«Вот мэру своему передайте что должен заниматься улучшением города, а не вы»

«Транспорт должен быть доступным»